Masz pytanie?
Aktualności

Nie naprawiamy parasoli!

***

Parasol i wachlarz

kupisz wyłącznie online

***

Darmowa Dostawa

za zakupy przedpłacone

***

Kurierem lub do Paczkomatu

***

Wysyłka do 3 dni roboczych

Historia parasola

  • Narysowany ołówkiem parasol przeciwdeszczowy.
    Narysowany ołówkiem parasol przeciwdeszczowy.

Z deszczem kojarzy się współcześnie.

Historia parasola sięga najstarszych cywilizacji Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Przez wieki, w gorącym klimacie, jego zadaniem była ochrona przed spiekotą i słońcem. Przeciwsłoneczne parasole pojawiły się w Chinach, Birmie, Japonii i Syjamie już w XI w p.n.e. W starożytnym Egipcie, ponad 3 tysiące lat temu parasole były przedmiotem kultu i atrybutem władzy monarszej. Podobną, symboliczną rolę spełniały w Grecji, podczas kultowych uroczystości ku czci Posejdona i Ateny. Natomiast praktyczni Rzymianie nosili parasole w celu ochrony przed słońcem, a jako naród wojowniczy, wymyślili parasole z… sztyletami.

W średniowieczu parasol wyszedł z mody i został zastąpiony ascetycznym kapturem.

Do łask powrócił w XV wiecznej Italii, a wkrótce zawładnął dworem paryskim. Tam, nad głowami władców i najbogatszych warstw społecznych, parasole nosiła służba.

Gdy parasol przeciwsłoneczny wreszcie trafił do rąk paryskich elegantek, stał się przedmiotem dodającym szyku i urody, wręcz kokieteryjnym. Stopniowo rozprzestrzeniał się po całej Europie, na mglistej Anglii kończąc. Wiek XVII i XVIII był okresem czerpania wzorów z Dalekiego Wschodu. Parasolki ozdabiano na wzór chiński falbankami, kokardkami, drogocennymi kamieniami czy złotymi nićmi. Puzderka z lusterkiem i pudrem skrywano sekretnie w rączkach z kości słoniowej lub srebra.

Klimat europejski szybko wskazał drogę rozwoju tego przedmiotu. Chroniący przed zmoknięciem, pojawił się niemal równocześnie z przeciwsłonecznym. Dopiero po latach pogodzono się z jego współczesną, przeciwdeszczową rolą.

W 1830 roku, przy londyńskiej Oxford Street, John Smith wraz z synami stworzył manufakturę, której początkową specjalnością był produkt masowy, przeciwdeszczowy i przeznaczony przede wszystkim dla mężczyzn. Panie bowiem, jak we Francji, używały parasolki jako ozdobny gadżet.

I tak do końca dziewiętnastego stulecia. Pośród zmiennych okoliczności pogodowych, bezpieczeństwem i komfortem damy zajmował się gentelman, wożąc ją powozem, a kiedy trzeba – rozpościerając nad nią swój parasol.

Natomiast u schyłku XVIII wieku stosowano już trzy typy parasoli: przeciwdeszczowy, przeciwsłoneczny i na obie okoliczności.

Pomysłem Włochów jest zakrzywiona rączka, a składane z teleskopowym trzonem wprowadzili na rynek Niemcy.

W dzisiejszych czasach parasol cieszy się dużym powodzeniem pośród pań i panów.